Kahve Kavurma

AIR ROASTING

Air Roasting kavurma metodu, aromaları hissedilir temiz kahve arayışı olan kahve meraklılarının ilgisini çeken yeni nesil bir kahve kavurma tekniğidir.

İster Türk kahvesi, ister espresso, ister sade, ister sütlü kahve tercih edin; orta kavrulmuş veya koyu kavrulmuş olsun fark etmez, kahvenizden nasıl keyif alırsanız alın, kahvelerin neredeyse tamamı tamburlu kahve kavurma makineleri ile kavrulmaktadır.

Kavrulmuş kahve çekirdeği

Kahve Kavurucusu

Her kahve çekirdeği, yetiştiği bölgenin iklim ve toprak koşullarına, çekirdeğin varyetesine göre farklı lezzet ve aroma potansiyeline sahiptir.

Uzman kahve kavurucusunun işi  bu potansiyelleri ortaya çıkartmaktır.

Kavurma işlemi sadece ısı ve süre ile tarif edilemez, bir makinede sistematik ve basit bir pişirme işleminden çok daha fazlasıdır.

Kavurma süresince kahve kavurucusu rengi, kokuyu ve sessi takip eder.

BeanOfMe Specialty Coffee Roasting

BeanOfMe, geleneksel tarım ve hasat yöntemleri ile yetiştirilmiş, dünyanın en özel nitelikli kahve çekirdeklerini, çekirdeğin profiline göre Air Roasting kavurma tekniğiyle kavuran uzman bir kahve kavurucusudur.

Beanofme Kahve Tasarımı

Air Roasting Kahve Nedir?

Air Roasting, kahve çekirdeklerinin cam fanus bir hazne içerisinde alttan üflenen akışkan sıcak hava yatağında kavrulması prensibine dayanan yeni nesil bir kahve kavurma yöntemidir. Air roastin ile, temiz çekirdekler elde edilir. Çekirdeklerin potansiyelinde var olan aromatik tatlar fincanda çok daha iyi hissedilir.

Air Roasting

Air Roasting ile Tamburlu Kavurma arasındaki fark nedir?

Kahve Meyvesi

Kahve kirazı kabuk, etli kısım, parşömen zarı, gümüşi zar ve çekirdek olmak üzere beş katmandan oluşan bir meyvedir. Vazgeçilmez lezzetimiz kahve bu meyvenin çekirdeğidir. Çekirdek, meyveden kahve işleme yöntemleri ile ayrılır ve kavurma öncesi yeşil çekirdek haline gelir. Ancak kahve çekirdeğini saran gümüşi zar katmanı ince zar gibi bir tabaka olarak çekirdeğin sarmaya devam eder.

GreenBeans1-e1504769216961-min

Kahve çekirdeğinin kavrulması, çekirdeklerin cinslerine, hava sıcaklığına, nemlilik koşullarına göre 170-240 derece arasında gerçekleşen bir pişirme sürecidir. Kahve çekirdeğini saran gümüşi zar kavurma işlemi başladıktan kısa bir süre sonra, ortam ısısı 70-90 dereceye geldiğinde kahve çekirdeğinden tamamen ayrılır. Ayrılan gümüşi zar samana benzer.

Air Roasting kavurma yönteminde kahve çekirdekleri, cam fanus bir hazne içerisinde alttan üflenen akışkan sıcak hava yatağında metal bir yüzeye temas etmeden; tamburlu makine yönteminde ise dışardan verilen ısı ile ısıtılan metal bir tamburun içinde çamaşır makinesinde yıkanan giysilerin tambur ile temas ettiği gibi sürekli tamburun metal yüzeyine temas ederek kavrulur.

Tamburlu kavurmada çekirdekten ayrılmış olan samana benzeyen gümüşi zarın tamamı taburdan atılamaz, kahve çekirdeklerinin kavrulması için gereken yüksek ısılarda yanar. Tamburda dumana neden olur. Bu nedenle fincanda yanıklık hissi verir. Kahvede is tadı hissedilir. Ayrıca bu gümüşi zarlar yanınca toksit içeren zararlı maddelere dönüşür.

Air Roasting kavurma yönteminde ise çekirdekten ayrılmış olan samana benzeyen gümüşi zarın tamamı, alttan üfleyen sıcak havanın gücü ile kavurma sürecinin henüz başlangıcında, yanmasına fırsat kalmadan kavurmanın yapıldığı ortamdan uçup gider.

Air Roasting kahve farkını keşfedin!

Air Roastin kahvelerin temiz olmasının ve lezzet potansiyellerinin çok daha belirgin hissedilmesinin nedenleri, gümüşi zarın kavurulma sürecinde ortamdan uçup gitmesi sayesinde yanmaması böylece kahveye sinen isin olmaması ve akışkan yatakta girdaplı sıcak hava içinde yüzen her bir çekirdeğin ısı ile olan düzenli teması sayesinde çok daha homojen kavrulmasıdır.

ENDÜSTRİYEL KAVURMA YÖNTEMİ

“Flash” adı verilen 800 derecede 90 saniyede kavrulup su ile soğutulan veya 400 derece ile 10 dakikadan daha az bir sürede yüksek hacimlerde yapılan endüstriyel kahve kavurma yöntemlerinde nitelikli kahve kavurma kriterleri göz önüne alınmaz mekanize edilmiş yöntemlerdir. Yüksek hacimlerde tüketimi gerçekleşen raf ürünlerinin üretimi için tercih edilir.

Michael Sivetz

Michael Sivetz

“Coffee Quality” Kitabının ilk baskısından alıntı

Kahve endüstrisi, kahve tohumunun ekildiği günden, fincanda tüketildiği güne kadar, son kullanıcının yararı gözetilmeksizin daha çok ticari aktörlerin mali yararları üzerine yapılanmış ve bu yönde gelişime tabi tutulmuş bir sistemdir. Kabul edilmedir ki kahve endüstrisinin sahip olduğu çok sayıda ve çok çeşitli yönleri nedeniyle iyi kahvenin anlaşılması genellikle zordur. Ancak onu anlamaya yönelik bilgi edinmek de genellikle zordur! “Caveat Emptor”

Evet, kasıtlı bir gizlilik var. Evet, yanlış beyanlar ve hakikat eksikliklerinden kaynaklanan bir cehalet var. Cehalet bilgi eksikliğinden kaynaklanmaktadır, ancak kanıksanmış bu hatalı bilgilerin aktarılmasından kaynaklanan hatalı bilgide çarpan etkisi de mevcuttur.

Caveat Emptor

İngiliz Atasözü

Alıcının ticarete konu malın kusurlu olup olmadığını almadan önce incelemesi gerektiğini, kusurlu malı alması durumunda sorumluluğun kendisinde olacağını ifade etmek isteyen, İngilizcede kullanılan, bir nevi “alırken dikkat etseydin kardeşim!” olarak tercüme edebileceğimiz bir atasözü.