BeanOfMe Nitelikli Kahve Serileriyle

HERKESİN KAHVESİ KENDİNE

BeanOfMe tarafından kahvenin varyetesine, özelliklerine göre kavrulmuş kahve çekirdekleri elinize ulaştı. Artık kullanacağınız demleme yöntemine karar verebilirsiniz. Yöntemler ve uygulamalarıyla ilgili demleme yöntemleri sayfalarımızda sizlere yardımcı olacak ve demlemenin aşamalarını görsel ve videolarla size sunacağız, kendi damak tadınıza en uygun yönteme karar verebilmeniz için rehberlik sunacağız.  Tabii ki öncelikle kullanacağınız yönteme göre kahvenizi öğütmeniz gerekmekte. Bunun için kahvenin öğütülmesi sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. Artık başlayalım, ilk olarak nasıl bir kahveseversiniz, aşağıdaki görsel üzerinden buna karar vermelisiniz:

KahveDemlemeAkisRehberi
Nitelikli bir kahve bardağına ulaşmak için

HANGİ DEMLEME YÖNTEMLERİNİ KULLANABİLİRİM?

Nitelikli bir kahve bardağına ulaşmak için bir çok demleme yöntemi alternatifiniz bulunmaktadır. Bu yöntemlerin her biri aynı nitelikli kahve üzerinden farklı tat ve doku özellikleri sunar. Örneğin genel yaklaşım olarak aynı formları kullanan French Press daha gövdeli, daha yapılı ama berraklıktan uzak bir kahve sunarken, Aeropress kullandığı kağıt filtre sayesinde bardakta daha az tortu bırakarak, daha berrak bir kahveye ulaşmanızı sağlar. Görsel bir şölen sunan Sifon yöntemiyle zarif, temiz ve aromatik berraklığı yüksek bir kahve elde ederken, Moka Pot ile yapacağınız kahve sert ve yoğun bir kahve olacaktır.

HEPİMİZ BARİSTAYIZ!

Üçüncü nesil kahveciliğin popülerleşmesi ile birlikte günlük hayatımıza giren bu yöntemler konuya hakim olmayan kahveseverler için karışık ve zor gelmektedir bazen. Bunun bir nedeni de çok gizli bir kimya formülünü hayata geçirmeye veya sanki roket bilimi üzerinde çalışıyormuş gibi gösteren baristalar. Korkmayın! Aslında bütün yöntemlerle kahve demlemek doğru bir yönlendirme ile birlikte çok basit. Asıl önemli olan sizin kahveden beklentilerine, damak tadınıza en uygun yöntemi bulabilmeniz. Çünkü kahve kişisel bir deneyimdir ve herkes kendi kahvesini oranlarıyla, yöntemiyle, dokusuyla istediği gibi keşfedebilir!

DemlemeRehberiYENI
Demleme yöntemine karar verdim

BAŞKA NELERE İHTİYACIM VAR?

Burada verilen bilgiler öneri niteliğindedir. Olmazsa olmazınız sadece değirmen, diğer başlıklardaki ekipmanlar iyi ve nitelikli kahveye ulaşma yolunda öneri olarak sunulmaktadır. Evinizde veya ofisinizde bulunan benzer malzemelerle de kahvenizi demlemeniz mümkün. Unutmayın, Herkesin Kahvesi Kendine!

Nitelikli kahve demleme yöntemlerinin bir çoğunda filtre kullanmak gerekmektedir. Bu filtre seçenekleri kağıt, bez veya metal olabilir. Yandaki görselde hangi demleme yöntemi için hangi filtreyi kullanmanız gerektiği görebilirsiniz.

BAZI FİLTRE ÖRNEKLERİ

FiltrelerinKullanimi
kettle

İyi ve nitelikli bir kahveye ulaşmanın ana noktalarından biri de kahveye su verme kısmıdır. Suyu dökme hızınız, zamanlamaları hatta yönü bile kahvenin tadı ve aromasında etkili olabilir. Tabii bu işlem için evinizde veya işyerinizde olan demlik veya kettleları kullanabilirsiniz ama filtre içindeki kahvenin tamamına doğru bir yöntemle ulaşabilmeniz için kuğu boyunlu kettle edinmenizi öneririz.

Öte yandan kuğu boyunlu demlikler için de elektrikli ve ısı ölçerli alternatifler mümkündür. Bu kullanıcı dostu ürünler nitelikli kahveye ulaşmada önemli bir nokta olan suyun sıcaklığını doğru bir şekilde ayarlamanıza yardımcı olacaktır. Örneğin bu elektrikli ve ısı ölçerli demliğinizle Chemex demleme yöntemi için ihtiyacınız olan 94 derecelik ısıya uğraşmadan ulaşabilirsiniz.

tarti

Nitelikli kahve demleme yöntemlerinde genel olarak kahvenizi ve kahvenize vereceğiniz suyu ölçülü vermeniz önerilir. Tabii bu ölçülendirme için evinizde veya işyerinizde mevcut olan örneğin mutfak tartısı, ölçülendirme kaşığı gibi ekipmanları kullanabileceğiniz gibi kahve demleme metotları için özel olarak üretilmiş tartıları da kullanabilirsiniz.

Kahve demleme için özel olarak üretilen tartılar aynı zamanda zaman ölçer olarak da kullanılabilir. Tabii bu ürünü almak istemiyor, ben evimdeki veya işyerimdeki mevcut ekipmanımla ilerleyeceğim derseniz, demleme yöntemine bağlı olarak süreleri ayarlamak için en kolay yöntem olarak artık hepimizde bulunan akıllı telefonlarınızı kullanabilirsiniz.

Zaman Ölçerli Tartılar
  • Zaman Ölçerli Tartılar
Her yöntem için mecburi bir başlangıç

BLOOMING; KAHVEDEN GAZLARIN ÇIKARILMASI

Çiçeklendirme diye Türkçeleştirebileceğimiz Blooming işlemi, demlemeden önce kahvedeki karbondioksit ve diğer gazların kahveden dışarı çıkarılmasıdır. Demleme yöntemlerinin hepsinde değineceğimiz bu işlem, kahvenin önce bir miktar suyla ıslatılması ve kahveden karbondioksit ve diğer gazların çıkışının beklenmesi esasına dayanır.