CHEMEX

Aromatik Berraklık, İnce Kahve, Düşük Gövde

Chemex, görünüş olarak kum saatine benzer sürahi şeklinde bir kahve demleme ekipmanıdır. 1941 yılında kimya doktorası yapmış Peter Schlumbon adındaki bir mucit tarafından icat edilmiştir. Üst kısmı bir portra – filtre, alt kısmı da kahvenin süzüldüğü sürahi ve ortasındaki ahşap tutacak bulunmaktadır. Aromatik berraklığı yüksek ince bir kahve elde edilir.

Chemex02

CHEMEX İLE DEMLEME REHBERİ

Chemex10
Chemex03

Chemex, ekipmana özel kare şeklinde filtre kullanır. Asimetrik bir tarafı üç kat, diğer tarafı tek olmak üzere katlanır.

700 ml suyu 94 °C sıcaklığa getiriniz. Eğer elinizin altında ısı ölçeriniz yoksa kaynattığınız suyu üstü açık olarak 45 saniye bekletmeniz yeterli olacaktır.

Kağıt filtreyi Chemex üzerine yerleştirin ve bir miktar su ile yıkayınız. Bu işlem filtredeki kahvemize geçmesini istemediğimiz tad ve doku kalıntılarını engellemek içindir. 

30-35 gr kahve koyup, Chemex’i tartınızın üzerine yerleştirin ve kahvenin darasını alın.

Zaman ölçerinizi çalıştırın ve önce 100 gr suyu kahvenizin tamamını ıslatacak şekilde dairesel olarak dökün ve 45 sn bekleyin. Bu işlem kahvenin gazının çıkması ve suya doyması içindir. 

Tekrar 100 gr suyu saat yönünde dairesel hareketlerle önce merkezden kenarlara, sonra da kenarlardan merkeze doğru dökün. Tartınız 500 gramı gösterene kadar 30 saniyede bir 100 gr olarak bu işlemi tekrarlayın.

Chemex’de toplam ekstraksiyon 3,5-4 dakika sürer. Eğer daha fazla sürüyorsa öğüttüğünüz kahve ince, daha kısa da ise kahveniz fazla kalın öğütülmüş demektir.
Afiyet Olsun.