CLEVER DRIPPER

İmmersiyon yöntemlerinde en az tortulu kahve.
clever01

Clever Dripper. Tayvanlı ABID tarafından, yani açılımını verirsek Absolutely Best Idea Development firması tarafından geliştirilmiş bir ekipman. Kesinlikle En İyi Fikri Geliştirme diye Türkçeye çevirebiliriz. Makineye de Akıllı Kahve Damlatıcısı dersek izleyicilerimiz firma ile ürün arasında bir çağrışım yapabilirler. ABID tarafından geliştirilen bu makine immersiyon ve filtrasyon yöntemlerini birleştirmiştir. İmmersiyon yöntemleri arasında en az tortulu kahveyi verir.

clever05

CLEVER DRIPPER İLE DEMLEME REHBERİ

clever03
clever04

Clever Dripper kağıt filtre kullanmaktadır. Hem immersiyon, hem de filtrasyon gerçekleştirir.

300 ml suyu 92 °C sıcaklığa getiriniz. Eğer elinizin altında ısı ölçeriniz yoksa kaynattığınız suyu üstü açık olarak 45 saniye bekletmeniz yeterli olacaktır.

Kağıt filtreyi Clever Dripper üzerine yerleştirin ve bir miktar su ile yıkayınız. Bu işlem filtredeki kahvemize geçmesini istemediğimiz tad ve doku kalıntılarını engellemek içindir. 

Öğüttüğünüz 14 gr kahve koyup, Clever Dripper’ı tartınızın üzerine yerleştirin ve kahvenin darasını alın.

Zaman ölçerinizi çalıştırın ve 200gr suyu kahveyle buluşturun. Burada kahvenin tamamının ıslandığına emin olun. Kapağı kapatın ve 2,5 dakika demlenmeye bırakın.

Kapağı kaldırın ve kahvenizin Clever Dripper’dan süpap yardımıyla kahvenizin akması için bardak veya kupanın üzerine yerleştirin. Bu aşamadaki filtrasyon 1 dakika civarında sürecektir.

İMMERSİYON ve FİLTRASYON NEDİR?

İmmersiyon kahveyi su içinde demleme anlamına gelir ki french press bunun en iyi örneğidir. Filtrasyon ise, kahveyi yalnızca sıvının geçebileceği bir ortam ekleyerek ki buna da filtre diyoruz katı kahveden ayırmak anlamına gelir. Buna da bütün pour over demleme yöntemlerini örnek gösterebiliriz. Clever Dripper bu ikisini tek bir ekipmanda birleştirmiştir.

Son filtrasyon aşaması 1 dakikadan uzun sürerse bu durum kahvenizi çok ince öğüttüğünüzü gösterir.