ORGANİK KAHVELER

Organik kahveler,  organik tarım prensipleri çerçevesinde sentetik böcek ilaçları, antibiyotikler, sentetik gübreler, genetiği değiştirilmiş organizmalar (GDO) ve büyüme hormonları kullanılmaksızın geleneksel tarım ve hasat yöntemleri uygulanarak üretilen kahvedir.

Organik sertifika için başvuru yapan çiftliklerde son üç yılda her hangi bir kimyasal veya sentetik maddenin kullanılmamış olduğu toprak analizleri ile kontrol edilir. Organik kahve çiftliklerinde % 100 kompost gübreler, organik tavuk gübresi ve kahve posası kullanılır. Sertifikasyon işleminden sonra üretici ülkelerdeki ilgili kuruluşlar tarafınca denetim altında tutulur. İlaveten her ithalatçı ülkede de üretici ülkede yapılmış sertifikasyona ilave olarak ithal edilen ürün çeşitli analizlere tabi tutularak tekrar sertifikalandırılır.

Kahve, kiraza benzer bir meyvedir. Tükettiğimiz kahve de bu meyvenin çekirdeğidir. Kahve meyvesinden çekirdek çıkarıldıktan sonra kalan meyvenin kabuk kısmı yani kahve posası organik gübre olarak organik kahve tarlalarında kullanılmaktadır. Bu durum Organik kahve çiftlikleri için önemli bir avantajıdır. Bu sayede organik kahve çiftlikleri sadece sağlıklı kahve yetiştirmekle kalmayıp bir sonraki mahsul için topraktan aldıklarının bir kısmını toprağa geri koymaktadır. Sürdürülebilirlik sağlamaktadır.

Organik gübrelerin, konvansiyonel tarımda kullanılan inorganik kimyasal ve sentetik gübrelere göre dezavantajı, besin maddelerini toprağa yavaşça bırakmalarıdır. Bu durum konvansiyonel kahve çiftliklerine göre organik kahve çiftliklerinde mahsulün daha yavaş olgunlaşma nedenlerinde birisidir.

Ürüne hızlı etki yapan daha ucuz maliyetli inorganik kimyasal ve sentetik gübrelerin kullanıldığı, Dünya endüstriyel kahve pazarının yüksek miktardaki ekonomik kahve ihtiyacının karşılanması için konvansiyonel kahve çiftliklerinde endüstriyel tarım ve hasat yöntemleri kullanılarak kahve üretimi yapılmaktadır.

Organik kahve çiftliklerinde ise hem organik tarım teknikleri hem de geleneksel tarım ve hasat yöntemleri uygulanır. Bunun için Organik kahveler aynı zamanda da nitelikli kahvedir.

Organik kahvelerimiz, Nitelikli Kahve Kavurma Prensiplerine uygun olarak inorganik temaslardan muhafaza edilerek kavrulmuştur. Organik ürünler depolama ve paketleme prensipleri uygulanmaktadır.

Gösterilen sonuç sayısı: 8

Filtre Göster