NKF 06

Hemen her insanın hayatında bir yeri vardır kahvenin. Kimi her gün defalarca içer, kimi ise ara sıra buluşur kahveyle… Nitelikli kahveye geçiş yapmak ve bu müthiş içeceğin faydalarından yararlanmak için önce kahvenin hayatınızdaki yerini belirlemenizin önemli olduğunu düşünüyoruz.

Kahvenin Hayatınızdaki Yeri Nedir?

1. Ben bir kahve bağımlısı mıyım? Kahvenin niteliği ve cinsini sorgulamaksızın ortalama lezzette her türlü kahveyi içerim. Yeterli dozu almadan güne başlayamam, ayılamam ve gün içerisinde belirli zamanlarda kahve içmeden güne devam edemem.

2. Ben bir nitelikli kahve bağımlısıyım? Çok özel kahveler bulmaya çalışırım, özel demleme metotlarını bilirim. İyi olmadığını düşündüğüm bir kahveyi içemem.

3. Ben kahveyi sabah kahvaltısında veya atıştırmalık bir şeyler yerken sıcak bir içecek olarak tüketen birisiyim?

4. Genellikle günde bir fincan Türk kahvesi içerim.

5. Ben kahveyi düzensiz içerim. Benim için kahve arkadaş sohbetlerinde elim boş kalmasın diye kullandığım veya ikram edildiğinde reddetmediğim bir içecektir.

Kahvenin Faydaları Nelerdir?

İnsana fiziksel ve ruhsal olarak birçok faydası olan kahve dünya üzerindeki en sağlıklı içeceklerden biri olabilir.

İçeriğindeki kafein sayesinde enerji seviyenizi yükseltir, kendinizi daha az yorgun hissedersiniz, fiziksel performansınız artar, sizi daha akıllı yapar, depresyona girme riskiniz %20 azalır, metabolizmanızı hızlandırır, yağ yakımınız artar. Her gün düzenli nitelikli kahve içmeye başladıktan 3 hafta sonra fiziksel ve ruhsal olarak kendinizde bu faydaları belirgin olarak hissetmeye başlarsınız,

İçeriğindeki kafein sayesinde enerji seviyenizi yükseltir, Sebze ve meyvelerden alabileceğinizden daha fazla B2, B3, B5, manganez, potasyum, magnezyumu iyi kahve içerek sağlayabilirsiniz.

Kahve’de antioksidan oldukça yüksektir.

Dünya çapında milyonlarca insanı etkileyen ciddi bir durum olan tip 2 diyabet riskini azaltır. Kan şekeri seviyesini düzenler. Doygunluk hissi oluşturur. Yemek yeme isteğinizi daha rahat kontrol edebilirsiniz.

65 yaş üstünde görünen ve maalesef henüz tedavisi bulunamamış olan Alzheimer hastalığı riskini %65, Parkinson hastalığı riskini de %60 oranında azaltabilir. Bu anlamda düzenli iyi kahve içmeye genç yaşlarda başlamak çok iyi bir fikir.

Kahve karaciğer için bir nimettir, siroz riskini %80 oranında azaltabilmekle beraber karaciğer kanseri riskini de azaltır.

Ayrıca kolon kanseri risklerini de azaltır.

Kalp hastalığı ve inme riskini azaltır.

Nitelikli Kahve Mucizesi

Bu mucize bitkinin bu müthiş faydalarını alabilmeniz için iyi kahve yani nitelikli kahve içmeniz gerekmekte. Maalesef her kahve ile bu faydaları sağlamak mümkün olmamaktadır.

Nitelikli Kahvenin Faydaları

Eğer “KAHVENİN HAYATINIZDAKİ YERİ NEDİR?” sorusunun yanıtlarında kendinizi madde birde anlatıldığı gibi tanımlıyorsanız, yani zaten kahve tüketiyorsanız bir an önce nitelik kahveye geçiş yapmanızı öneririz.