Nitelikli Kahve çekirdeği

Nitelikli Kahvenin Faydaları

Nitelikli Kahvenin Faydaları, kahve çekirdeğinin sebze ve meyvelerden elde edebileceğimiz bir çok vitamin ve minerali bir arada barındırması sayesindedir. İnsan hayatına fiziksel ve ruhsal açıdan bir çok faydası olan kahve yüz yıllardır tükettiğimiz hayatımızda önemli yeri olan sağlıklı bir gıdadır.

Nitelikli Kahvenin Faydaları için Dikkat Edilmesi Gereken 4 Kural

1. Üzerinde kavrulma tarihi yazmayan, yani ne zaman kavrulduğunu bilmediğiniz kahveleri tüketmeyin. Çünkü kahve kavrulduktan 30-40 günden sonra niteliklerini kaybetmektedir.

2. Kahvenize şeker veya şekerli garip şeyler koymayın.

3. Kahvenin yanmaması ve niteliklerini kaybetmemesi için 92-93 dereceden daha sıcak su ile demleme yapmayın.

4. Demleme yapılmadan hemen önce kahvenin öğütülmesi gerekir. Öğütülmüş kahve tüketmeyin.

Kaç Kalori?

Bir fincan kahve kaç kalori?

Kavrulmuş kahve çekirdeklerinin 20 gr’ında yaklaşık 60 kcal var. Bunun  % 62’si karbonhidrat,% 31’i yağ ve % 7’si protein. Karbonhidratların neredeyse tamamı, kahve hazırlanırken suya dökülmeyen karamelize polisakkaritlerdir. Yani kaloriler kahvenin posasında kalıyor.

ABD Tarım Bakanlığı kaynaklarında, yaklaşık 230-240 ml bir fincan filtre kahvede sadece 2,37 kalori var. Bir fincan şekersiz Türk kahvesinde de 13 kalori var. Yani neredeyse kahvede kalori yok. Lütfen nitelikli kahvelerinize şeker gibi garip şeyler koymayın. (Kaynak)

Nitelikli Kahvenin Faydaları Nelerdir?

Yüksel besin değerlerine sahip, Antioksidanlarla Yüklü Bir Gıdadır

Bir fincan kahvede,

RDA’nın% 6’sı B5 Vitamini (Pantotenik Asit)

RDA’nın% 11’i B2 Vitamini (Riboflavin)

RDA’nın% 2’si Niasin (B3) ve Tiamin (B1) için

RDA’nın% 3’ü Potasyum ve Manganez

Ama hepsi bu kadar değil. Kahve ayrıca çok miktarda Antioksidan içerir.

(Kaynak 26) – (Kaynak 27) – (Kaynak 28) 

Not. RDA; Tavsiye edilen günlük alınması gereken besin miktarı (Recommended daily allowance)

Kahve Yağ Yakmanıza Yardımcı Olur

Kafeinin merkezi sinir sistemi üzerindeki uyarıcı etkisi metabolizma hızlandırır ve yağ asitlerinin oksidasyonu yani yağ yakımını artırır.

(Kaynak 4) – (Kaynak 5) – (Kaynak 6)

Alzheimer Hastalığı Riskini Azaltabilir

Kahve sizi kısa vadede daha akıllı hale getirmekle kalmaz, aynı zamanda uzun vadede beyninizi de koruyabilir. Beyinde meydana gelen nörodejeneratif bozuklukların sebep olduğu Alzheimer dünyadaki en yaygın bunaklık hastalığıdır. Prospektif çalışmalarda görülmektedir ki, kahve içenlerin Alzheimer olma riski % 60’a kadar daha düşüktür.
(Kaynak 14) – (Kaynak 15)

Parkinson Hastalığı Riskini Azaltabilir

Parkinson, beyindeki dopamin üreten nöronların ölümü ile oluşan ikinci en yaygın nörodejeneratif hastalıktır. Kahve, Parkinson riskini% 32-60 oranında düşürebilir.

(Kaynak 17) – (Kaynak 18) – (Kaynak 19) – (Kaynak 20)

Karaciğer Kanseri Riskini Azaltır

Kahve ayrıca karaciğer kanseri riskini yaklaşık% 40 azaltabilir.

(Kaynak 24) – (Kaynak 25)

Kahve Sizi Daha Akıllı Yapar

Kahve sizi sadece uyanık tutmakla kalmaz, aynı zamanda sizi daha akıllı hale getirebilir. Kahvedeki kafein dünyada en çok tüketilen uyarıcı psikoaktif maddedir. Kafeinin beyindeki Adenosin adı verilen inhibitör nörotransmitterin etkilerini engellemektir. Bu sayede kafein beyindeki nöronal ateşlemeyi sağlar.

(Kaynak 1)(Kaynak 2)(Kaynak 3)

Deprosyon Riskini azaltır

Dopamin, seratonin ve norepinefrin gibi diğer nörotransmiterlerin salınımını arttırır.  Birçok kontrollü çalışmada, kafeinin beyindeki etkileri incelenmiş ve kafeinin ruh halini, reaksiyon süresini, hafızayı, uyanıklığı ve genel bilişsel işlevi geliştirebildiği gözlemlenmiştir. Günlük 37,5 – 400 mg arası tüketim önerilmektedir.

(Kaynak 1) – (Kaynak 2) – (Kaynak 3)

Fiziksel Performansı Artırır

Yapılan kontrollü gözlemlerde kafeinin fiziksel performansı ortalama% 11-12 oranında artırdığı görülmektedir.

(Kaynak 7)(Kaynak 8)

Kahve Tip II Diyabet Riskinizi Büyük Ölçüde Düşürebilir

Tip II diyabet, dünyada son yıllarda on kat artmış, 300 milyon insanın sorunu haline gelmiş yaşam zartı ile alakalı bir hastalıktır. Yapılan deneysel çalışmalarda, % 23’ten% 67’ye kadar ciddi oranlarda kahvenin diyabet riskini azalttığı gözlemlenmektedir.

(Kaynak 9) – (Kaynak 10) – (Kaynak 11) – (Kaynak 12) – (Kaynak 13)

Siroz Hastalığı Riskini Azaltır

araciğer, vücutta yüzlerce hayati işlevi yerine getiren çok önemli bir organdır. Aşırı alkol ve fruktoz (şeker) tüketimine karşı çok savunmasızdır. Siroz, karaciğer dokusunun büyük ölçüde skar dokusu ile değiştiği, alkolizm ve hepatit gibi hastalıkların neden olduğu karaciğer hasarının son aşamasıdır. Birden fazla çalışma, kahvenin siroz riskini% 80’e kadar azaltabildiğini göstermektedir.

(Kaynak 21) – (Kaynak 22) – (Kaynak 23)

Kaç Fincan?

Bir günde kaç fincan kahve içmeliyim?

Araştırmalar göstermektedir ki, nitelikli kahvenin faydaları için günlük tüketilmesi gereken ideal kahve miktar 37,5 mg – 400 mg’dir.  Daha fazla içmek zararlı olabilir. Ayrıca bu çalışmanın dayanağı olan yukarıdaki gözlem ve deneylerin çoğu epidemiyolojik yapıdadır. Bu tür çalışmalar sadece alaka ve olasılık gösterebilir.

Nitelikli Kahve Nedir?

Geleneksel tarım yöntemleri ile elde edilmiş nitelikli kahveye uygun kalitedeki Arabica çekirdeklerin, nitelikli kahve kavurma yöntemlerine uygun olarak kavrulmasından sonra, tercih edilen demleme yönteminin doğru uygulanması ile elde edilen ve insan hayatına bir çok faydası olan müthiş bir içecektir.

Nitelikli Kahve Nasıl Öğütülürr?

Kahve çekirdeklerinin demleme yapmadan hemen önce kullandığınız demleme yöntemine uygun olarak doğru öğütülmesi, fincanda iyi bir kahve alabilmek, kahvenin faydalarından maksimum yararlanabilmek için doğru nitelikli bir çekirdek bulmak kadar önemlidir.

Nitelikli Kahve Nasıl Demlenir?

Kahvenin faydaları için demleme yapmadan önce doğru öğütülmüş nitelikli kahvenizi V60, Chemex, Aeropress, Sifon, Clever Dripper gibi ekipman ve aksesuarlar kullanılarak en fazla 92-93 derece su kullanarak demlemenizi öneririz.  Bu ekipman ve aksesuarlarla kahve demlemek sadece kahve içmek değildir. Aynı zamanda sizi iyi hissettirecek güzel bir hobidir.